Listning (Regional administratör)
- 1 Listning
- 1.1 Mottagningar
- 1.2 Inställningar
- 1.3 Listningstyper
- 1.4 Villkorstexter
Listning
Under menyvalet Listning finns undermenyerna Mottagningar, Inställningar, Listningstyper och Villkorstexter. Nedan finns mer information om vad man kan se och göra under menyvalen.
Mottagningar
Här kan du se de mottagningar som visas för invånare när de söker fram listningsbara mottagningar i listningstjänsten. Du kan också se om mottagningen har kö eller inte och vad det är för listningstyp, det vill säga om mottagningen exempelvis är en vårdcentral eller en barnavårdscentral.
Här kan du se de mottagningar som viss för invånare när de söker fram listningsbara mottagningar i listningstjänsten.
I tabellen kan du se:
Namn - mottagningens namn
HSA-id - unik nyckel
Status - aktiverad = aktiverad i personalverktyget. Inaktiverad = inte aktiv i personalverktyget
Köstatus - om mottagningen erbjuder köfunktion eller inte
Listningstyp - typ av mottagning. Vårdcentral, Barnvårdcentral eller Tandläkarmottagning
Hantera - länk till mottagningens kort?
Inställningar
Under fliken inställningar väljs region för att kunna se och redigera de inställningar som finns valbara för listningstjänsten.
Listningstyper
Här kan du lägga till eller ta bort listningstyper och ange om det ska vara möjligt för invånare att skicka med listningsönskemål. Det går även att välja om det ska skickas en avisering till mottagningen när det kommer in ett listningsönskemål.
Om du klickar på en rad i tabellen öppnas information om den specifika listningstypen. Då får du möjlighet att redigera och radera listningstypen.
Villkorstexter
Här kan du se och redigera villkoren för listning. Villkoren är synliga för invånare som listar sig på en mottagning via 1177.
Här finns också nationella rekommenderade villkor. Vi ser gärna att ni använder dessa i så stor utsträckning som möjligt. Det finns fyra standardvillkor och tre valbara. De valbara villkoren kan användas utifrån vilka rutiner och regelverk ni har i er region. Det ska vara möjligt att välja ett eller flera valbara villkor och det går fortfarande att lägga till egna villkor vid behov.
I dagsläget går det inte att ha specifika villkor för olika listningstyper, såsom vårdcentral och barnavårdscentral.