Major- och minor-versioner hos NKRR

Major- och minor-versioner hos NKRR

Ambitionen hos NKRR är att följa tjänstekontraktsutvecklingen, och därmed stödja både senaste major- och minorversion för ett specifikt JoL-kontrakt. NKRR kan stödja flera parallella majorversioner av ett visst JoL-kontrakt, tex GetLaboratoryOrderOutcome 3.x och 4.x.

Inom varje majorversion stödjer NKRR inte parallella minorversioner, utan endast en minorversion stöds. Det kan inte garanteras att fullt stöd finns för senaste gällande minorversion inom alla använda JoL-kontrakt och major-versioner.

I Underlag anslutning NKRR för QA- respektive PROD-miljön anges tjänstekontrakt med versionsnummer ”x.y”. Anrop mot vårdgivaren (tjänsteproducenten) kommer alltid att göras på den senaste minorversion av en specifik majorversion av ett tjänstekontrakt som NKRR har stöd för. Detta bör inte skapa några problem, men vid osäkerhet kan NKRR-förvaltningen kontaktas.

Exempel: Vårdgivare (tjänsteproducent) anger version ”1.3” av ett tjänstekontrakt i Underlag anslutning NKRR. Den senaste versionen av samma tjänstekontrakt som stöds hos NKRR är version 1.2. NKRR kommer då göra anrop mot vårdgivaren på version 1.2.