Nyheter i Pascal 4.0
Här beskrivs de ändringar som kommer i Pascal release 4.0 som driftsätts tisdag 27 november 2025.
Ändringarna rör i huvudsak bevakningsfunktionen som anpassas till de nya tjänsterna för Nationella läkemedelslistan (NLL) hos E-hälsomyndigheten. Anpassningen görs enligt kraven för att bevaka förskrivningar i Nationella läkemedelslistan.
Det tillkommer även en ny hantering kring förskrivningar som ska förnyas och som saknar behandlingsorsak, behandlingsändamål och/eller administreringssätt.
Publicerad 2025-11-05
______________________________________________________________________
- 1 Bevakningsfunktionen
- 1.1 Val för att visa bevakningar
- 1.2 Val ”Visa bevakade dospatienters recept och händelser automatiskt - Automatiskt vid inloggning”
- 1.3 Val ”Visa bevakade dospatienters recept och händelser vid aktuell inloggning”
- 1.4 Bevakade dospatienters recept
- 1.5 Bevakade dospatienters händelser
- 1.6 Inställningar - Bevakning
- 2 Förnya förskrivningar som saknar NLL-attribut
- 3 Felmeddelande – bevakning mer än 999 förskrivningar och/eller händelser
______________________________________________________________________
Bevakningsfunktionen
Val för att visa bevakningar
När användaren loggar in i Pascal, krävs ett aktivt val för att visa bevakade dospatienters recept och händelser.
Det finns två olika val som visas på första sidan i Pascal:
Visa bevakade dospatienters recept och händelser automatiskt
Visa bevakade dospatienters recept och händelser vid aktuell inloggning
All åtkomst till Nationella läkemedelslistan (NLL) loggas. Patienter har möjlighet att se i Läkemedelskollen vilka åtkomster som skett. Detta framkommer i en tooltip vid informationssymbolen intill valet.
Val ”Visa bevakade dospatienters recept och händelser automatiskt - Automatiskt vid inloggning”
Användaren väljer genom att trycka på det gröna funktionsknappen ”Automatiskt vid inloggning”.
Detta val kommer visa information om bevakade dospatienters recept och händelser automatiskt varje gång användaren loggar in i Pascal. Valet kan ändras under Inställningar.
Valet medför att användarens tidigare inställningar för visningsalternativ i bevakningslista, förskrivningslista och Receptutskrift Pascal slutar gälla och standardinställning på 3 veckor sätts automatisk för:
Visa varningar innan receptets giltighetstid tar slut
Visa bevakade händelser / markera ändringar för recept
Användaren kan i efterhand ändra antalet veckor under Inställningar.
Val ”Visa bevakade dospatienters recept och händelser vid aktuell inloggning”
Användaren väljer genom att trycka på det gröna funktionsknappen ”Vid aktuell inloggning”.
Detta val kommer visa information om bevakade dospatienters recept och händelser endast under tiden användaren är inloggad i Pascal. Om användaren loggar ut och sedan loggar in igen, kommer bevakade dospatienters recept och händelser inte längre att visas. Valet kan vid behov göras på nytt vid nästa inloggning.
Valet medför att användarens tidigare inställningar för visningsalternativ i bevakningslista, förskrivningslista och Receptutskrift Pascal slutar gälla och standardinställning på 3 veckor sätts automatisk för:
Visa varningar innan receptets giltighetstid tar slut
Visa bevakade händelser / markera ändringar för recept.
Bevakade dospatienters recept
Om något av valen görs kommer bevakade dospatienters recept att visas på samma sätt som i nuvarande versionen av Pascal i flikarna Utgående, Utgångna respektive Slutexpedierade.
Bevakade dospatienters händelser
Om något av valen görs kommer bevakade dospatienters händelser att visas på samma sätt som i nuvarande versionen av Pascal. Istället för Ändamål kommer Behandlingsorsak att visas för förskrivningen.
Möjligt att filtrera fram olika visningsalternativ
Under Visningsalternativ går det att filtrera på vilka händelsetyper som ska visas i listan samt om endast dispenserade förskrivningar ska visas.
Nya filtreringsalternativ:
Utgången ska visas även i händelsevyn (visas inte där idag)
Ändring - Utsättning och Framtida utsättning kommer att visas som Ändring tills vidare
Ändring - Om man gör framtida ändring på ett dispenserade recept visas det idag som Återinsättning, det kommer att visas som Ändring framöver.
Återinsättning - Om man gör en återinsättning från en historisk, det vill säga glapp i behandling så blir det insättning (dessutom med fel datum om det är en framtida, då ser det ut som insättning görs direkt). Nu kommer Återinsättning visas.
Makulering med fel patient kommer att visas i listan (sorteras bort idag). Visar inte makulerat recept vid ändring av framtida insättning
Inställningar - Bevakning
Det tillkommer ett nytt val under Inställningar – Bevakning
Visa bevakade dospatienters recept och händelser
Aldrig
Automatiskt
Om valet ”Automatiskt vid inloggning” har gjorts från första sidan kommer inställningen. Visa bevakade dospatienters recept och händelser” att vara ”Automatiskt”.
Om valet ”Vid aktuell inloggning” har gjorts från första sidan kommer inställningen ”Visa bevakade dospatienters recept och händelser” att vara ”Aldrig”.
Om inget val har gjorts från första sidan kommer inställningen ”Visa bevakade dospatienters recept och händelser” att vara ”Aldrig”.
Det är möjligt att ändra från ”Automatiskt” till ”Aldrig” under Inställningar. Då kommer en gul varningsruta att visas med information om att användaren har valt att inte längre visa bevakade dospatienters recept och händelser automatiskt vid varje inloggning i Pascal.
Det är även möjligt att ändra från ”Aldrig” till ”Automatiskt” under Inställningar. Då kommer en gul varningsruta att visas med information om att användarens bevakade dospatienters recept och händelser automatiskt kommer att visas vid varje inloggning i Pascal och att all åtkomst till Nationella läkemedelslistan loggas.
Förnya förskrivningar som saknar NLL-attribut
Förskrivningar som saknar behandlingsorsak, behandlingsändamål och/eller administreringssätt har tidigare kunnat förnyats i Pascal under en övergångsperiod trots att uppgifterna är obligatoriska att ange på förskrivningar i NLL, det avser recept som är skapade i ordinationsregistret (OR). Då dispensen för denna hantering har gått ut är det endast möjligt att förnya förskrivningar som saknar behandlingsorsak, behandlingsändamål och/eller administreringssätt genom att ändra förskrivningen.
Om en förskrivning saknar behandlingsorsak, behandlingsändamål och/eller administreringssätt kommer användaren hänvisas till Ändra förskrivning.
Användaren kommer erhålla nedanstående meddelanden med hänvisning:
Detta recept går ej att förlänga. Ändra receptet istället.
Behandlingsorsak, behandlingsändamål eller administreringssätt saknas.
“Gå till ändra recept”
Felmeddelande – bevakning mer än 999 förskrivningar och/eller händelser
Förtydligande av felmeddelande när man bevakar mer än 999 förskrivningar och/eller händelser
Felmeddelande
Fel vid visning av bevakade dospatienters recept.
För att visa bevakade dospatienters recept korrekt minska antalet veckor under Inställningar. Om felet kvarstår reducera antalet bevakningar.
Samma meddelande visas för flikarna
Utgående recep
Utgångna recept
Slutexpedierade recept
Fel vid visning av bevakade dospatienters händelser
För att visa bevakade dospatienters händelser korrekt minska antalet veckor under Inställningar (länk). Om felet kvarstår reducera antalet bevakningar.