Beställa UX-resurser
Tillsättande av UX-resurs
Nedan beskrivs det beslutade arbetssättet för att ta in resurser inom UX-området (UX, UI och grafisk form).
Längst ner på sidan finns information kring vad som gäller om ni frångår detta beslut.
Ni får hjälp av UX-teamet för att få tillgång till UX-resurs.
Primärt tilldelar vi på Inera rollen UX-lead som är en del av tjänsteteamen. Våra leverantörer tilldelar UI-designers i enlighet med den nivå som finns i respektive avtal. Då ni behöver UX-resurser som inte tilldelas av leverantören tar ni hjälp av UX-teamet.
Vi är behjälpliga med att:
gå igenom ert behov
föreslå omfattning
hjälp med profilering av lämplig resurs
hjälp med avrop
hjälp med on-boarding
bjuda in resursen till UX-nätverket där vi går igenom och stöttar i arbetsprocessen och ökar andelen återanvändbar kod/skisser
Vi följer upp och stämmer av att arbetet följer företagets olika ramverk inom UI och UX.
Säkerställer off-boarding och att material sparas för återanvändning.
Vad är det för tjänst ni behöver hjälp med?
Är det en ny tjänst eller helt nytt projekt/uppdrag, eller är det en redan befintlig tjänst som ska vidareutvecklas?
När i tid startar uppdraget eller projektet och när ska det vara klart?
Fundera över både start- och sluttid. Var gärna så specifik det går, har du inte exakta datum kanske du har en uppfattning om ungefär när på året det planeras dra igång.
Vilken är målgruppen?
Var gärna så specifik det går. Fundera på vem eller vilka som ska använda tjänsten. Riktar den sig till invånare? Profession? Kanske och med en viss professionsgrupp eller specialister?
Finns referens- eller användargrupper att testa lösningar med?
Perspektiv utifrån är alltid bra. Tänk på om det finns en referensgrupp eller personer som skulle kunna ingå i en sådan. Finns det användargrupper att testa lösningar med är det också bra.
Har något förarbete gjorts för att fånga behov?
Samla gärna ihop sådant material om det finns. Det kan handla om målgruppsinformation, målgruppens förutsättningar, behovsanalys, information om beteenden, önskemål från användare eller referensgrupper, användningstester eller en nyttokalkyl. Finns inget av detta är det såklart okej, då får ni gärna fundera på vad ni behöver hjälp att ta fram.
Finns det beroenden till nuvarande eller kommande tjänster på Inera?
Om ja, fundera på vad eller vilka och på vilket sätt. Fundera också på om det påverkar hur projektet eller uppdraget kan genomföras.
Vad förväntar du dig att del- eller slutleverans innehåller?
Det kan vara en eller flera saker, exempelvis:
Behov/research
Hjälp i kravarbetet (definiera och visualisera användningsfall, exempelvis)
Designförslag:
Wireframes/trådskisser - enklare skisser utan grafiskt utseende
Designskisser enligt Ineras grafiska profiler för olika varumärken
Detaljerade skisser för leverans till utvecklare
Klickbar prototyp
Vad är er budget för UX?
Det är inte lätt att veta hur omfattande arbete på UX-området är. Det beror på så många olika faktorer. Enkelt sätt är UX-resuser med under hela utvecklingstiden och förvaltningstiden. Vi har två olika UX-resurser där UX-lead leder arbetet och säkerställer att kravställningen görs med användaren och dess behov i centrum, UX-lead ingår i Ineras Tjänsteteam. UI-designer arbetar närmare utvecklingsteamet och kommer ofta från våra leverantörer, UI-designer ingår i Utvecklingsteam. För att hjälpa er med budgeten behöver vi förstå storleken på det som ska utföras, storleken på team och under hur lång tid arbetet kommer pågå. Budget för UX-resurser räknas ut som en procent över tid (kan variera) vi anger inte omfattning i totalt antal timmar eller kronor och ören.
Beställning
När du nu har tänkt igenom ditt behov av ytterligare UX-resurser kontaktar du oss genom formuläret: där du kort beskriver ditt behov så återkommer vi till dig.
Vad händer sen?
Vi hör av oss till dig för att prata om hur vi kan hjälpa dig hitta rätt resurs.
Stäm av med UX-strateg vilket behov projekt har av UX-resurser, det handlar både om omfattning och när i tid som resurser från UX bör vara delaktiga. Vi rekommenderar att i möjligaste mån kombinerar rollerna UX-lead och UI-designer.
Boka UX-resurser, UX-strateg är behjälplig med lämpliga profiler. Fundera på om leverantör som kommer med team skall ha egna resurser eller om vi skall komplettera med de vi känner till och som “kan” vår värld redan.
Stäm av förväntan på leveranshttps://inera.atlassian.net/wiki/spaces/USI/pages/87556770 med UX-lead roll.
Resurs tilldelas om det finns internt alternativt kontaktas inköp för avrop i enlighet med uppkommet behov, observera att här säger inköp att den processen normalt tar ca 6 veckor.
Läs nedan om ni väljer att frångå beslutad ordning för tillsättande av UX-resurs.