Inledning
Tjänsten 1177 formulärhantering erbjuds till Ineras kunder som har tecknat Kundavtal 2 och beställs separat.
Notera: Varje system som ska kommunicera med 1177 formulärhantering, ska anslutas genom en egen beställning. Exempelvis ska en region som ansluter tre system via sin regionala tjänsteplattform, lägga tre separata beställningar.
Stegen på denna sida gäller i det fall ett verksamhetssystem ansluts till tjänsten genom att integrera (“etablera samverkan”) med tjänsten via nationella tjänstekontrakt i Nationella tjänsteplattformen. Vilka tjänstekontrakt som är aktuella för tjänsten framgår av sidan https://inera.atlassian.net/wiki/x/woDn8 .
Använd kontaktformuläret på följande sida vid behov av hjälp under arbetet med den tekniska anslutningen: https://www.inera.se/kontakta-oss/fragor-under-teknisk-anslutning/.
Det är viktigt att stegen utförs i den ordning de förekommer på denna sida.
Kontakta oss
För att påbörja anslutningen till tjänsten 1177 formulärhantering behöver ni kontakta oss på tjänstens nationella förvaltning. Mer information finns här: https://inera.atlassian.net/wiki/x/VYDI8Q.
Beställ tjänsten
Beställning av tjänsten görs i Ineras kundportal. Aktuella priser för samtliga Ineras tjänster finns här: https://www.inera.se/tjanster/priser-for-ineras-tjanster/. Anslutande part kan räkna med ett initialt besked från Inera inom en vecka. Du som kund godkänner följande i och med din beställning: Tjänstens Beskrivning och tjänstespecifika villkor (BTV). Dessa dokument finns samlade här: https://www.inera.se/kontakta-oss/teckna-kundavtal/dokument-i-kundavtalet/. Kostnaden för anslutning till tjänsten. Dessa finns specificerade i Ineras kundportal. Eventuella riktlinjer och krav för nyttjande av tjänsten. Riktlinjer finns för följande tjänster inom 1177 e-tjänster: 1177 inkorg - Riktlinjer för nyttjande av tjänsten 1177 inkorg 1177 uthopp - Uthopp - Riktlinjer för anslutning till uthoppsfunktionen
Beställ SITHS funktionscertifikat för det anslutande systemet
Detta steg utförs vid behov. Läs mer på https://www.inera.se/tjanster/alla-tjanster-a-o/siths-identifieringstjanst/.
Anslut till SIT-miljö (rekommenderat)
Tjänsten är tillgänglig i en System Integration Testing-miljö (SIT) och vi rekommenderar att verksamhetssystemet först ansluts till denna miljö innan vidare anslutning till QA-miljön. SIT-miljön ger möjlighet att testa och säkerställa att integrationen mellan verksamhetssystemet och tjänsten fungerar som förväntat i en kontrollerad testmiljö, vilket minskar risken för fel vid övergången till mer avancerade tester i QA-miljön.
Anslutning till tjänstekontrakt i SIT-miljön av Nationella tjänsteplattformen går att beställa via https://bestallningsstod.tjansteplattform.se/. Observera att miljön där heter “NTJP TEST”. Inloggning i beställningsstödet kräver SITHS-kort.
Information om aktuella tjänstekontrakt finns här: Aktuella tjänstekontrakt.
Skicka in förstudie avseende anslutning till QA-miljön av Nationella tjänsteplattformen
Förstudien är nödvändig för att få ansluta det regionala systemet till Nationella tjänsteplattformen. Här finns en aktuell version av förstudiemallen samt en länk till det formulär som den ifyllda mallen ska skickas in via: Förstudiemall. Anslutande part kan räkna med ett initialt besked från Inera inom två veckor.
Beställ anslutning till QA-miljön av Nationella tjänsteplattformen
Detta steg utförs vid behov. Om det regionala systemet ansluts via en regional tjänsteplattform som redan är ansluten till samma version av aktuella tjänstekontrakt, behöver ingen beställning läggas.
Beställningar på anslutning till Nationella tjänsteplattformen görs via https://bestallningsstod.tjansteplattform.se/. Inloggning i beställningsstödet kräver SITHS-kort.
Information om aktuella tjänstekontrakt finns här: Aktuella tjänstekontrakt.
Skicka in förstudie avseende anslutning till produktionsmiljön av Nationella tjänsteplattformen
Återanvänd den förstudie som skickades in vid anslutning till QA-miljön och uppdatera/komplettera den så att den avser produktionsmiljön.
Skicka in förstudien via formuläret https://etjanster.inera.se/DokumentGranskning.
Beställ anslutning till produktionsmiljön av Nationella tjänsteplattformen
Detta steg utförs vid behov. Om det regionala systemet ansluts via en regional tjänsteplattform som redan är ansluten till samma version av aktuella tjänstekontrakt, behöver ingen beställning läggas.
Beställningar på anslutning till Nationella tjänsteplattformen görs via https://bestallningsstod.tjansteplattform.se/. Inloggning i beställningsstödet kräver SITHS-kort.
Information om aktuella tjänstekontrakt finns här: Aktuella tjänstekontrakt.