Ansluta ett nytt laboratorium för analyser

Ansluta ett nytt laboratorium för analyser

1177 provhantering

Individens beställning av provtagning, skapande av remiss och hantering av provsvar hanteras av 1177 provhantering. Invånare når tjänsten genom att logga in på 1177 och kan därifrån göra beställningar och läsa sina svar. Provtagning och analys sker som regel inom regionen. Det finns möjlighet att använda en integrationspart som kopplar samman regionernas system med upphandlade externa analyslaboratorium. 

Översikt invånarens flöde

Integrationen mot 1177 provhantering

Det är inte 1177 provhantering som skickar remisser som invånaren skapar, utan dessa måste hämtas av något system för vidare hantering. När provet är analyserat skickas svaret till svarstjänsten i 1177 provhantering. 

Format för dessa två interaktioner finns beskrivna i tjänstekontrakt: 

LabOrderExternalService

LabResultExternalService

Det är alltså anslutande system som kontrollerar hur beställningar hämtas och hur svaren skickas.

Hantering i region eller på laboratoriet

När en region vill ansluta ett nytt laboratorium behöver dess labbdatasystem (LIS) kunna hämta beställningar och skicka svaren. 

Oftast krävs det att någon form av kommunikationsväxel eller integrationsplattform hanterar hämtning och transformation av remisser samt skickar svaren tillbaka till 1177 provhantering. Det är även denna kommunikationsväxel som hanterar kommunikation mot andra verksamhetssystem inom regionen. 

Exempel på integration i en region

I det fall där man utnyttjar ett externt labb för att öka kapaciteten krävs att de stödjer samma analyser och provtagningsmaterial som det egna labbet. 

När det gäller hemtester för t ex klamydia behöver ett laboratorium hämta hem sina beställningar efter att provmaterial märkts upp och skickats hem till invånaren. För detta krävs att laboratoriet har ett system med funktionalitet som kan utföra detta moment. Typ av system som vanligtvis hanterar dessa moment är provtagningssystem, laboratoriedatasystem, remiss-/svarssystem eller journalsystem. Det system regionen använder behöver alltså vara anpassat till att hämta beställningar från 1177 provhantering och gör då detta med hjälp av 1177 provhanterings webtjänst "MaterialHandlingInteraction". 

Laboratoriesystem ska kunna hantera kopiemottagare 

Det laboratoriedatasystem man använder behöver ha stöd för ”kopiemottagare”. I fältet för kopiemottagare skickas HSAID för 1177 provhantering. Kopiemottagaren används för att laboratoriesystemet ska kunna skapa två svar (ett till vården och ett till patienten). Informationen används då även av integrationsmotorn för att kunna veta att ett labsvar ska skickas till 1177 provhantering. 

Anslutning till ett externt laboratorium

I de fall man vill ansluta ett externt laboratorium går det att ansluta direkt mot 1177 provhantering eller, som ovan, via regionens integrationsplattform eller laboratorium. 

Om det externa labbet ansluter direkt mot 1177 provhantering krävs sannolikt en kommunikationsväxel för att hämta och transformera beställningar och skicka provsvaren, både till 1177 provhantering och eventuellt även till regionens egna verksamhetssystem. 

Exempel på integration mot ett externt labb

De analyser som beställs och det provtagningsmaterial som används är beroende av vilket labb som tar emot beställningarna. 

Arbetsuppgifter: hämta beställningar

  • Utreda vilket system man idag använder som sitt provtagningsstöd.

  • Utforma hur man vill hämta invånarens beställningar från 1177 provhantering.

  • Ev uppgradera eller anpassa sitt provtagningssystem.

  • Konfigurera beställningsbara analyser i labsystemet.

  • Utföra integrationstester. Görs tillsammans med  nationell förvaltning för 1177 provhantering.

Arbetsuppgifter: skicka provsvar

  • Konfigurera LIS systemen så att 1177 provhantering är en svarsmottagare av elektroniska svar. 

  • Skapa ett svarsflöde mellan regionens integrationsmotor och 1177 provhantering.

  • Mappa olika laboratoriesvarsformat (kemi, mikro, mm) mot 1177 provhanterings tjänstekontrakt för LabResult.

  • Utföra integrationstester för att validera att laboratoriesvar presenteras korrekt. Görs tillsammans med nationell 1177 provhanterings Förvaltning

Aktuell status anslutna system

Idag (28 februari 2025) har fem leverantörer utvecklat stöd för att hämta beställningar/remisser från 1177 provhantering:

  1. CGM Lab AB – CGM Analytix 

  2. Infosolution AB – Labportalen 

  3. Software Point – LIMS 

  4. Tieto/Evry - WEADD ROS

  5. Inera - 1177 modul provtagning (1177 provhanterings egen modul)

Idag (28 februari 2025) är det 7 LIS-system som är integrerade med 1177 provhantering för kunna läsa in remisser och skicka svar:

  1. wwlabb

  2. Flexlab

  3. Analytix

  4. LVMS

  5. Prosang

  6.  C5Lims (Synlab Medilab)

  7. WEADD ROS

Under pandemin (covid-19) hade vi även integration till dessa labb:

  1. Dynamic Code

  2. ABC labb

  3. Direkttest